top of page

Iniciat el curs escolar a Kanso, amb dificultats a causa de la crisi al país


Fes clic per veure més fotos de l'escola de Kanso

Mali continua en crisi, i la situació del país està afectant la nostra tasca més del que ens agradaria.


Després de la retirada de l'exèrcit francès i davant de la sortida imminent de les forces de pacificació de l’ONU, Mali està reforçant la seva política d’apropament a Rússia. El govern militar compta amb el suport de gran part de la població. Els atacs terroristes han disminuït, i després de prendre la població de Kidal, l’exèrcit malià sembla haver recuperat el control del nord del país.


No obstant això, la supressió de l’ajuda pressupostària europea i d’altres organismes internacionals ha agreujat molt la situació econòmica. Els talls en el subministrament elèctric ja són habituals fins i tot a la capital Bamako, i la població pateix l’increment de preus, especialment del transport i l’alimentació. A això cal afegir l’impacte de la baixa pluviometria en l’agricultura, una activitat econòmica clau en bona part del país.


L’Estat està retallant despeses, i el sistema educatiu se’n ressent. La nostra escola de Kanso no s’ha deslliurat dels retalls: pel curs 2023-24, les autoritats inicialment ens van assignar només quatre professors (dos en qualitat de directors, de primària i secundària). L’any passat ens n’havien assignat nou.


Davant d’aquesta situació, vam decidir endarrerir la contractació de professors al nostre càrrec i iniciar un procés de negociació amb la direcció educativa, renovada aquest any. Després de contactar amb el governador de la regió de Sikasso, vam aconseguir reunir-nos amb ells al poblat a principis de novembre. No obstant això, no vam poder establir una bona relació de col·laboració. Vam constatar indicis de corrupció per part d’un cert càrrec directiu, en connivència amb dos membres del comitè de gestió de la nostra escola. Aquests dos membres del comitè havien manipulat a més a professors i gent del poblat per ocultar informació comprometedora. Vam poder finalment expulsar-los del comitè a finals de novembre, gràcies al suport de les autoritats locals i els pares dels alumnes.


El curs escolar es va iniciar a l’octubre (fotos), però afectat per tota aquesta situació. A més, davant de la incertesa, vam decidir endarrerir la represa de de la cantina escolar. En canvi, la llar d’infants, que depèn només d’Ecos de Mali, no es va veure afectada i va iniciar la seva activitat sense retard (fotos).


Finalment, i gràcies a la intervenció del batlle de la comuna de Niéna, a la qual pertany Kanso, l’Estat ens ha assignat els cinc professors de secundària i dos dels sis necessaris per a primària. Ara estem en procés de contractar els quatre restants i posar en marxa la cantina.


Donat que la manca de professorat també ha afectat les escoles veïnes, estem rebent moltes sol·licituds d’inscripció d’alumnes, especialment a secundària. La gent confia que Ecos de Mali podrà gestionar la situació. En algunes classes ja tenim més de seixanta alumnes inscrits, una quantitat excessiva pels nostres estàndards. Estem estudiant també com allotjar els alumnes de pobles llunyans. Alguns han de desplaçar-se vint quilòmetres diaris.


La nova situació exigirà augmentar el nostre pressupost per a l’escola de forma significativa. Encara és massa aviat per saber amb quants alumnes comptarem, tot i que estimem que podrien ser entre un vint i un trenta per cent més que el curs anterior.


En aquest context desfavorable, cal destacar que l’hort, el tractor i les instal·lacions agrícoles estan resultant de gran utilitat per pal·liar la crisi econòmica i alimentària al poblat.

Comments


Destacat
Recent
Darrer any
Etiquetes
Segueix-nos
  • Página de Facebook de Ecos de Mali
Ecos de Mali
bottom of page